Elon Musk’tan çılgın tahmin! Tesla 43 kat değerlenebilir

Elon Musk bu hafta düzenlediği toplantıda yatırımcılara büyük iddialarda bulundu. Tesla tarafından geliştirilen insansı robot Optimus’un şirkete büyük değer katacağını söyledi. Hatta Optimus robotu sayesinde Tesla’nın 43 kat değerlenebileceğini açıkladı.

Tesla değeri 25 trilyon dolar olacak mı?

Tesla toplantısında konuşan Musk, Optimus ile Tesla’nın büyük değer kazanacağına inandığını söyledi. Hatta şirket değerinin 25 trilyon dolara çıkarabileceğini iddia etti. Şu anki piyasa değeri 580 milyar dolarn olan Tesla, buna göre 43 kat artış yaşayabilir.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, S&P 500’ün tamamı bugün yaklaşık 45,5 trilyon dolar değerinde. Ayrıca en değerli şirketin ise 3,28 trilyon dolar ile Apple olduğunu belirtelim. Bu da Elon Musk’ın hedefinin ne kadar iddialı olduğunu gösteriyor.

Musk, Optimus’un yemek pişirme, temizlik ve eğitim gibi insani görevleri yerine getirebileceğini açıkladı. En önemlisi ise robotların tehlikeli ve tekrarlayan fabrika işlerini devralabileceğini söyledi. Bu da Tesla otomobillerin seri üretiminde kullanılabileceği anlamına geliyor.

Optimus’un üretimine önümüzdeki yıl başlanması planlanıyor. Ancak Musk’ın öngördüğü değere ulaşmak için Optimus’un hem ticari hem de tüketici robotlarında lider olması gerekiyor. Henüz küçük bir pazar olduğu için tüm beklentileri aşması gerekiyor.

Elon Musk, Optimus için zaman çizelgesi konusunda iyimser olduğunu kabul etti. Uzmanlar, insan düzeyinde robot teknolojilerinin hayata geçirilmesinde birçok zorluğun bulunduğunu belirtiyor. Ayrıca yatırımcılar ise Tesla’nın en fazla 8 trilyon dolara ulaşabileceğine inanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x